"Enter"a basıp içeriğe geçin

İstikrarın tek yolu çözüm

CTP Milletvekili Asım Akansoy, Kıbrıslı Rumların uzun bir süreden beridir, egemenlik ve enerji siyaseti üzerinden ittifaklar oluşturduğuna vurgu yaptı

Akansoy, “İsrail ve Mısır yanında ABD ile de stratejik bir cephe açtığını görüyoruz. Bunları görüyor ve eleştiriyoruz. Ancak mesele, iş bittikten sonra tepki vermek değildir” dedi

“Kıbrıslı Rumların doğal gaz konusunda adım adım ilerliyor oluşları birinci Klerides dönemine kadar gider. Bunu Kıbrıs Cumhuriyetinin kendi egemenlik hakkı üzerinden değerlendirerek uluslararası hukuk düzeni bağlamından koparmadan yapıyorlar. BM Deniz Hukuku Sözleşmesinin imzalanmasından başlayarak ve Avrupa mevzuatına dahil olarak attıkları adımlarda gösterdikleri dikkate bakmak gerekir”

“Dolayısıyla adımlar gelişigüzel ve sürpriz bir şekilde değil, hani deyim yerindeyse göstere göstere geliyor. Buna karşılık güçlü, kararlı ve etkili bir siyaset sergilemek gerekir. Hamlelere, karşı hamle geliştirmek en kolayı. Son yıllarda yapılan da bu. Onlar yaparsa biz de yaparız. Bu sizin siyasetsiz olduğunuzun ve gündemin peşinde koştuğunuzun bir işaretidir”

“Fosil yakıt adımına karşı arayış, sondaj adımına karşı sondaj, İHA-SİHA adımına karşı Geçitkale. Bu noktada Kıbrıs sorununun sadece müzakere masası ile değil aynı zamanda farklı diplomatik alanlara dönük proaktif bir dış siyasetle yönetilmesi gerekiyor” diyen Asım Akansoy, bunun birinci adımının da ortak ve sürdürülebilir tek bir strateji yaratılmasından geçtiğini kaydetti

Akansoy: Bu noktadaki zafiyet bizi savuruyor. Herkes kendi bildiğini okuyor. Bu durum bizi hiçbir yere götürmez. Takipçi yapar, gündem belirleyen değil. Bölgede istikrar ve güven ortamının yaratılması ancak ve ancak Federal Kıbrıs ile mümkündür. Başka bir yol istikrar sağlamayacaktır

Özgür KIYAK

Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Asım Akansoy, Kıbrıs sorununda gelinen aşama, Türkiye’nin izlediği politikalar ve Geçitkale Havaalanı’nın DHA ve İHA’ların kullanımına açılması konularını Yeni Bakış’a değrlendirdi.

“Bu bir sonuç”
Akansoy, “Geçitkale Havaalanının TSK’ya devredilerek, güvenlik amaçlı kullanılması aslında bir sonuç. Sürece bakmak lazım. Türkiye hükümeti ne yazık ki, Kıbrıs siyasetinde “bir adım önde olma” iradesini çoktan terk ederek, dış siyasetini güvenlikçi politikalarla değiştirmiş görünüyor. Bunu her açıdan görebiliriz. 2020 Mali yılı Bütçesinde de Türkiye’nin yaptığı katkının askeri maksatlara kaydırılması dikkat çekicidir” dedi.

“Kıbrıslı Rumların attıkları adımlara dikkatle bakmak gerekir”
Kıbrıslı Rumların uzun bir süreden beridir, egemenlik ve enerji siyaseti üzerinden ittifaklar oluşturduğuna vurgu yapan Akansoy, “İsrail ve Mısır yanında ABD ile de stratejik bir cephe açtığını görüyoruz. Bunları görüyor ve eleştiriyoruz. Ancak mesele, iş bittikten sonra tepki vermek değildir. Kıbrıslı Rumların doğal gaz konusunda adım adım ilerliyor oluşları birinci Klerides dönemine kadar gider.
Bunu Kıbrıs Cumhuriyetinin kendi egemenlik hakkı üzerinden değerlendirerek uluslararası hukuk düzeni bağlamından koparmadan yapıyorlar. BM Deniz Hukuku Sözleşmesinin imzalanmasından başlayarak ve Avrupa mevzuatına dahil olarak attıkları adımlarda gösterdikleri dikkate bakmak gerekir. Dolayısıyla adımlar gelişigüzel ve sürpriz bir şekilde değil, hani deyim yerindeyse göstere göstere geliyor. Buna karşılık güçlü, kararlı ve etkili bir siyaset sergilemek gerekir. Hamlelere, karşı hamle geliştirmek en kolayı. Son yıllarda yapılan da bu. Onlar yaparsa biz de yaparız. Bu sizin siyasetsiz olduğunuzun ve gündemin peşinde koştuğunuzun bir işaretidir” şeklinde konuştu.

“Fosil yakıtları adımına karşı arayış, sondaj adımına karşı sondaj”
“Fosil yakıtları adımına karşı arayış, sondaj adımına karşı sondaj, İHA-SİHA adımına karşı Geçitkale. Bu noktada Kıbrıs sorununun sadece müzakere masası ile değil aynı zamanda farklı diplomatik alanlara dönük proaktif bir dış siyasetle yönetilmesi gerekiyor” diyen Asım Akansoy, bunun birinci adımının da ortak ve sürdürülebilir tek bir strateji yaratılmasından geçtiğini kaydetti.

“Bu noktada zafiyet bizi savuruyor”
Akansoy sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu noktadaki zafiyet bizi savuruyor. Herkes kendi bildiğini okuyor. Bu durum bizi hiçbir yere götürmez. Takipçi yapar, gündem belirleyen değil.
Bölgede istikrar ve güven ortamının yaratılması ancak ve ancak Federal Kıbrıs ile mümkündür. Başka bir yol istikrar sağlamayacaktır. Federal Kıbrıs tüm tarafların kazanacağı bir modeldir. Bölgede adil bir düzenin başlangıç noktasıdır. Güvenlik siyasetinin bir düzen yaratacağını, istikrar ve güven sağlayacağını düşünmek en büyük hatadır. Yanlışa yanlış tavrı bizi sıcak çatışmaya kadar götürür. Bu noktada kaybedecek olan sadece Kıbrıslılar olmayacaktır. Dolayısıyla aklıselim ve sağduyu ile hareket etmek; proaktif siyaset ile her alana yönelmek ve bölge için söz söylemek, hem müzakere masasında hem de sahada barış siyasetini yükseltmek tek yoldur.”

“Özersay’ın önerdiği yol yol değil”
Akansoy, Meclis’te Dışişleri Bakanlığı bütçesi görüşülürken bakan Kudret Özersay’ın önerdiği yolun yol olmadığına işaret ederek, “Bize belirsiz bir alanı işaret ediyor. Bunun teorisini yapıyor, saatlerce. İnanın buradan hiçbir şey çıkmaz. Siyasette birincil adım nereye gitmek istediğin ile ilgilidir. Sonra bu yola hangi araçlarla ve nasıl gideceğinin stratejisini kurarsınız. Eğer her yere gitmek isterseniz, hiçbir yere gidersiniz. Bakanlığın şu anda içinde bulunduğu durum, belirsizlik tavrı güvenlik siyasetine çok uygun. Etki tepki ile yol aldığını sanıyor.
Oysa ki, yukarıda oluşan durumun önlenmesi konusunda gerekli hamleleri gerekli zamanda yapması gereken bizim hükümetimiz ve bizim Cumhurbaşkanlığımızdı.
Yapılmadı. Kendi kendimizi dünyaya yine kapattık. Sonuç ortada” dedi.

Türkiye yeniden bir adım önde siyasetine dönmeli”
Akansoy, Türkiye yeniden bir adım önde siyasetine dönmesi ve çıkarının adada kalıcı barış tesisinde olduğunu görmesi gerektiğini belirterek. “Bu yönde bize de büyük görev düşer” şeklinde konuştu.

https://www.yenibakisgazetesi.com/istikrarin-tek-yolu-cozum/41897/

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*